“ZZ Dats” birojā darbiniekiem izveido Snaudas istabu

SIA “ZZ Dats” birojā Rīgas klusajā centrā ir iekārtota Snaudas istaba. Šī iniciatīva, kas saņēmusi atbalstu no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” grantu konkursa, ļaus darbiniekiem īsās pauzēs atgūt enerģiju un uzlabot darba veiktspēju. Ieviešot Snaudas istabu, “ZZ Dats” mērķis ir uzlabot darbinieku – īpaši topošo māmiņu un jauno vecāku pašsajūtu, spēju koncentrēties, kā arī veicināt apmierinātību ar darba vidi.

“Vairāk nekā 190 darbinieku kolektīvā mums ir svarīgi, lai ikviens justos labi, esam pārliecināti, ka tas ir arī darba efektivitātes pamatā. Tā ir mūsu ikdiena, ka darbavietas ir iekārtotas ergonomiski pareizi un vajadzības gadījumā pielāgotas individuāli, ir dažādas veselības uzlabošanai veltītas aktivitātes darbā un ārpus tā, birojā ir brīvi pieejama ne tikai tēja un kafija, bet arī augļi u.c. Snaudas istaba ir mūsu jaunākais veikums, lai veicinātu darbinieku labbūtību, to īpaši novērtē topošās māmiņas, jaunie vecāki un istabu pēc nepieciešamības varēs izmantot arī citi darbinieki, kuri kādā brīdī jūtas mazliet noguruši vai sajūtas neveseli dienas vidū. Mums iepriekš nebija iespēja netraucēti atgulties. Nogurums un nepietiekams miega daudzums negatīvi ietekmē labsajūtu, traucē veiksmīgai darba uzdevumu izpildei, ko ar minēto aktivitāti vēlamies mazināt,” jaunajā pieredzē dalās SIA “ZZ Dats” administrācijas un personāla vadītāja Iveta Kažemaka.

“ZZ Dats” Snaudas istabas atklāšanā piedalījās arī miega speciāliste no Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) Marta Celmiņa, kura darbiniekiem skaidroja miega nozīmi labai pašsajūtai, ko veselībai nodara miega traucējumi, kā arī stāstīja arī par miega higiēnu un īslaicīgas miega pauzes efektivitāti, ieguvumiem. Speciāliste izcēla, ka lielākoties Rietumu sabiedrībā diendusas nav ikdienas norma, bet tādās valstīs, kā, piemēram, Itālija, Spānija, Grieķija, Meksika, Kostarika, Nigērija, atpūta dienas vidū ir nepieciešama – galvenokārt, lai atveldzētos no lielā karstuma. Savukārt Japānā diendusa darba dienas vidū netiek uzskatīta par slinkumu, bet gan smaga darba rezultātu.

““Power nap” jeb spēka diendusa ir īsa (līdz 20-30 min) gara, un tās mērķis ir palīdzēt atjaunot enerģijas līmeni dienas vidū. Atšķirībā no garākām diendusām, kas var ilgt vairākas stundas, spēka diendusa rada mazāku risku traucēt iemigšanu vakarā. Tipiski miega cikls pieaugušajam ir 90 minūtes, un spēka snauda paredz, ka paguļam tikai kādas 20-30 minūtes, kas nozīmē, ka nenokļūstam līdz dziļajai miega fāzei, no kuras ir ļoti grūti pamosties, un pēc kuras varētu būt apjukums. Dažādi pētījumi pierādījuši, ka īslaicīga pagulēšana dienas laikā var uzlabot gan produktivitāti, enerģiju un kognitīvās spējas, gan mazināt iepriekšējās nakts miega trūkuma efektus,” izceļ miega speciāliste Marta Celmiņa.

Speciāliste atzīmē arī to, ka cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, diendusas var tieši pastiprināt grūtības iemigt, tādēļ individuāli to vajadzētu pārrunāt ar speciālistu, kurš pārvalda kognitīvi biheiviorālo terapiju bezmiegam.

“ZZ Dats” Snaudas istaba ir aprīkota ar ērtu guļvietu, automātiskām stāvlampām, bluetooth radio aparātu, lai istabas apmeklētājs varētu ieslēgt nomierinošu fona mūziku, ja tas nepieciešams, kā arī gaismu necaurlaidīgiem aizkariem, lai padarītu istabu maksimāli tumšu un piemērotu ātrai iemigšanai. Istabas mājīgo interjeru “ZZ Dats” uzticēja īstenot topošajai telpu dizainerei Katrīnai Rudovičai.

Līdzekļus Snaudas istabas izveidei SIA “ZZ Dats” ieguva Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātajā Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” grantu pieteikumu konkursā, kas tiek rīkots ar mērķi atbalstīt programmas statusu ieguvušos darba devējus, lai ieviestu ģimenēm draudzīgas darba organizācijas prakses un popularizētu ģimenei draudzīgu attieksmi sabiedrībā.  

Konkursā tiek atbalstītas iniciatīvas, kas vērstas uz atbalsta pasākumiem darbiniekiem un dažādu ģimenei draudzīgu labo prakšu ieviešanu un attīstīšanu ilgtermiņā, kopīgu izzinošu un savstarpēji saliedējošu aktivitāšu īstenošanu, kā arī brīvprātīgā darba vietējā sabiedrībā, labdarības pasākumu un vides sakopšanas aktivitātīšu veicināšanu, vēsta Sabiedrības integrācijas fonds.

Programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” mērķis ir sekmēt tādas darba vides kultūras attīstību Latvijā, kas ir empātiska, cilvēcīga un saprotoša, vienlaikus piedāvājot instrumentus gan esošās darba vides novērtējumam, gan finansiālu palīdzību dažādu atbalsta pasākumu ieviešanā darbiniekiem.   

Citi raksti

Piesakies Ēnu dienai ZZ Dats 

No 2024. gada 1. līdz 18. martam jauniešus, kuriem interesē darbs IT nozarē, aicinām pieteikties Ēnu dienai ZZ Dats komandā.